Alu- vagy lemezfelni - melyiknek mi az előnye és a hátránya?

Napjainkban a legtöbb felni két anyagból készül: alumíniumból vagy acélból. Előbbit nevezzük alufelninek, míg utóbbi neve a lemezfelni. Nagyobb magyarázatok és hosszadalmas bevezetés nélkül nézzük meg gyorsan mi a fő különbség a két típus között és melyiknek mik az előnyei és mik a hátrányai.

Az alufelnik könnyebbek, mint a lemezfelnik, ezzel növelik az autó teljesítményét: könnyebb lehet a gyorsulás és kedvezőbb fogyasztási adatokat láthatunk a nap végén. Szubjektív dolog a szépség, de a legtöbb ember úgy véli: az alufelnik sokkal szebbek, mint a lemezfelnik. Az alumínium nem rozsdásodik, nem lép fel korrózió. Az alufelniknek jobb a hővezető képességük, ez kis mértékben javíthatja a fékek hűtését. Ugyanakkor az alufelnik jóval drágábbak és sokkal-sokkal sérülékenyebbek, mint az acél változatok.

A lemezfelni tulajdonságainál az előzőeket sorolhatjuk fordítva. Áruk sokkal kedvezőbb, robusztusabbak, nehezebbek, ezzel együtt ellenállóbbak. Súlyuk nagyobb és kevésbé esztétikus a megjelenésük, amit dísztárcsákkal tudunk ellensúlyozni.

Sokan döntenek úgy, hogy alufelnit használnak nyáron és lemezfelnit télen. Ennek logikája, hogy a könnyebbségből adódó gyors haladáskor használható előnyök nyáron használhatóak ki, míg télen, a latyakos utakon az esztétikum háttérbe szorul. A téli vezetésnél még jól is jöhet a nagyobb súly és az, hogy a felni kevésbé sérülékeny.

Néhány további gyakori kérdés a témában

Létezik alufelni és lemezfelni a motoroknál is?

A fentiek elsősorban az autókra igazak, motorok esetében árnyaltabb a kép. Motor gumi és felni is többfajta van, igaziból még szegmentáltabb ez a piac, mint a négykerekűeké.

Van köze a DOT számnak a felnihez?

A DOT szám a gumi gyártóját és a gumi gyártási idejét mutatja. A gumin található további jelzések annak méreteit adják meg. A gumi és az felni méretei csak meghatározottan kis mértékben (váltóméretek) térhetnek el a gyári előírásoktól.

Lehet terepgumit szerelni alufelnire?

Lehet, csak kevés az értelme. Az off road gumikat olyan helyeken használják, ahol az alufelni könnyen megsérülhet.

Korábbi bejegyzések:

Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.